Einde aan elektrisch waterbad voor 350 miljoen kippen per jaar

Kippen slachtlijn

Tot 2012 werden bijna alle kippen op gruwelijke wijze geslacht. Dier&Recht kwam in actie tegen de martelpraktijken in kippenslachterijen. Dankzij de steun van donateurs boekten we een groot succes voor miljoenen kippen.

In Nederland worden ieder jaar ruim 500 miljoen kippen geslacht. Vlak voor de slacht moeten kippen verdoofd worden. De meeste slachterijen gebruikten hiervoor het elektrische waterbad. Bij deze ‘verdovingsmethode’ worden kippen levend aan haken geslagen, door een waterbad gesleurd en – vaak nog bij hun volle bewustzijn – gedood door een roterend mes, of ze verdrinken in het gloeiendhete plukbad.

Europese maatregelen

Sinds 1 januari 2013 is er strenge EU-regelgeving die verdoving via het elektrische waterbad ontmoedigt. Massaal stapten kippenslachterijen over op minder dieronvriendelijke methoden. Precies waarvoor Dier&Recht jarenlang campagne heeft gevoerd. Met hoorzittingen in de Tweede Kamer, veel media-aandacht en stevige druk op supermarkten, overtuigden we politici ervan dat het zo echt niet langer kon.

Klokkenluider

Cruciaal voor een omslag in de Nederlandse politiek was onze hoorzitting in 2006. We nodigden een klokkenluider uit, een oud-keurmeester van kippenslachterijen. Zijn verhaal leidde tot uitvoerig onderzoek en de conclusie van toenmalig landbouwminister Verburg: de wrede slacht moet afgelopen zijn. 6 jaar later stapte meer dan de helft van de Nederlandse kippenslachters over op minder dieronvriendelijke verdovingsmethoden. 

We zijn er nog niet

Nog steeds gebruikt 10 procent van de kippenslachterijen het omstreden waterbad. Samen slachten zij bijna 100 miljoen kippen. Als supermarkten deze gemartelde kip niet meer inkopen, zullen ook de achterblijvende slachterijen genoodzaakt zijn om over te stappen op minder dieronvriendelijke verdovingsmethoden.

Deel deze pagina